O plemene

Labrador je podľa našej skúsenosti všestranne zamerané plemeno. Ak ste aktívni a každý deň absolvujete niekoľkohodinové prechádzky, ochotne ich absolvuje s vami v každom počasí. Pri každej práci okolo domu Vás bude sprevádzať, no najdôležitejšie je, že Vám bude ochotne robiť spoločnosť a po príchode z práce Vás privíta spôsobom, pri ktorom si myslíte, že tým vrtiacim sa chvostom pomaly vzlietne do vzduchu.

K deťom je priateľský, no keď ich vidí utekať a jašiť sa, vidí v nich hračku a ľahko sa s nimi rozblázni.


Plemenný štandard labradorského retrievera

FCI číslo 122 zo dňa 24. júna 1987

Skupina a podskupina: 8 ( prinášači, sliediči a vodní psi)

Popis plemena: Stredne veľký, ale masívny a mocný hladkosrstý pes. Hlava so širokou lebkou, výrazným stopom, dobre modelovaná, so stredne dlhým, nikdy nie končitým ňucháčom. Oči hnedé, s inteligentným a dobráckym pohľadom. Uši stredne veľké, nasadené vzadu a zoširoka. Krk hrubý a suchý. Nohy hrubšie, rovné, svalnaté. Telo s rovným chrbtom, so širokým a hlbokým hrudníkom, s mocným a krátkym zadkom. Chvost hrubý, guľatý, tzv. vydrí. Farba čierna, žltá alebo hnedá. Výrazným znakom plemena je srsť, ktorá je krátka, hustá a bez skučeravenej podsady, na dotyk sa javí ako primerane tvrdá, vode odolná podsada.

Veľkosť: Kohútiková výška psov 56-57 cm, súk 54-56 cm pri hmotnosti 25-30 kg.

Charakteristika: Dobrej povahy, veľmi agilný. Vynikajúci nos, ušľachtilý, milovník vody. Adaptabilný, oddaný spoločník.

Povaha: Inteligentný, nadšený a poslušný, so silnou vôľou urobiť radosť. Má láskavú povahu, bez stopy agresivity alebo nevhodnej bojazlivosti.

Pohyb: Voľný a plynulý, priamy a pravidelný, pri pohľade spredu aj zozadu.